google.com, pub-4773126959347237, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Elektrod Ne İşe Yarar? ~ yenigündem

1 Haziran 2012 Cuma

Elektrod Ne İşe Yarar?

Döküm elekrotla define aranır mı?

Bu nasıl soru;

Diyorsunuz değil mi?
Demeyin.

Çünkü, benim öykümdeki elektrod başka şeylere de yarıyor(muş).

Hikaye şöyle;Bir ara demir tüccarlığı yaparak,ticaretle uğraştım.Profil demir,lama,sac ve diğer demir aksamları yanında taş kesme,kilit,menteşe ve elektrod çeşitleri de bulunduruyordum.Bulgaristan göçmenlerinden (.....) adında bir müşterimde vardı.Bir gün bu müşterim elinde 4 paket elektrodla çıktı geldi."Bu elektrodları sana vereyim.Satınca parasını verirsin."dedi.baktım,bizim sattığımız cinslerden değil.Müşterim,"Bunlar Bulgaristanda çok değerli...ama,burada kimse pek bilmiyor.Bunlar daha çok döküm kaynatmakta kullanılıyor.Satabilirsen sat,parasını da sattıktan sonra ,alacağım malzemelerden düşersin."dedi.

Ne deyim."İyi,koy şuraya .alan olursa satarız." dedim.

Altı ay boyunca kimse,sormadı  almadı.

Bir gün,aynı muhitte inşaat yapan,mahallenin tanınmış yap-satçılarından (M....) geldi dükkana..İleri-geri derken,gözü bizim elektrodlara takıldı.İçinden bir kaç tanesini eliyle tarttı,okkaladı,büktü,eğdi.Sonra yerine koydu ve gitti.

Ertesi günü aynı şahıs tekrar geldi.Elektrod paketini göstererek,"Şunlardan denemek için dört beş tane alayım.İşimi görürse,hepsini alırım."dedi.

"İyi bakalım al,dene..sonucunu bi görelim.."dedim.

Aldı ve gitti.

Bir hafta sonra aynı şahıs yine geldi ve "Çok iyi iş gördü." diyerek,paketi aldı ve gitti.

Aradan on,on-beş gün geçti.İri yarı-tıknazca bir adamla,onun tam zıttı,zayıf,ufak-tefek,orta yaşlarda birisi dükkana girdiler.Selam verdiler.Sonra dükkanın içinde bulunan malzemelere baktılar.Bu ara durmadan etrafı kolaçan ediyor,sanki bir şey arıyor gibiydiler.Haliyle biraz kuşkulandım.

"Ya,siz demir filan almaya gelmediniz.Ne arıyorsunuz?Polis gibi,ortalık inceliyorsunuz.Kaçak-göçek bir şey yok.Ne arıyosanız söyleyin." diye  çıkıştım.

İri yarı olanı,zayıf olana batı ve bana dönerek,"Ya,kusura bakmayın.Sizi de telaşlandırdık.Sizde,yabancı marka demir çubuklar varmış.Adını bilemediğimiz için,söyleyemedik.Ona bakıyoruz."deyince,ben iyice kuşkulandım.

-Yok,öyle bir şey.deyip,kestirip attım.

Kuru olanı,"Bize,mütayıt (M ....  söyledi.Kendisi memlekette,selamı var.Bize buranın adresini de o verdi.Gidin,oradan alın,dedi.Onun için taa..Adapazar'ından buraya geldik."

Adamların tiplerini gözüm tutmadığı için,

-Yok öyle bir şey...dedim ve adamlar,çaresiz gittiler.

Bir hafta sonra,bizim müteahhitle o iki adam çıktılar,geldiler.Her neyse uzatmayalım.Paketten 20 tanesini onlara verdim.

Onlar gittikten sonra,aynı elektrodlardan 2-3 gün arayla sormaya gelen,8-10 kişi daha oldu.Her gelen üçer beşer alıp gitti.Bu ara bende müteahhiti arıyordum.Bulabilsem,sorucam elektrodların ne işinde kullanıldığını,ama adamı bulamıyorum.

Derken,yan komşumuz kasap (ş...)çıktı geldi.

- ya abi,sende bir elektrod varmış..Herkes,gelip almış..Benim haberim olmadı.Varsa,bana da ver şunlardan bir kaç tane...dedi.

İçimden bir sevindim.Nihayet,elektrodların niye bu kadar rağbet gördüklerini anlayacaktım.

-kasap,müteahhiti arıyorum,görünmüyor.O,bunlardan biraz aldı.Arka arkaya bir sürü gelip soran oldu.nedir,bunun hikmeti..deyince güldü.

-Müteahhiti daha bir kaç ay göremezsin...O,şimdi kazı çalışmasında...O'da,bu elektrodları almaya gelenlerde,define arayıcıları abi..Bende öyleyim.

dediğinde,bir yaşıma daha girmiştim.

"Ne yani,bunlar dedektörmü ki,define arayıcılar,alsınlar.dediğimde.

-Valla abi,söyleyenlerin yalancısıyım.Aynen dediğin giler.İyi de işe yarıyorlarmış.Bir aydır nereden aldıklarını öğrenmeye çalışıyorum.Meğerse,burnumun dibindeymiş,yeni haberim oldu.Şunlardan varsa,bana da versene.dedi.

Elimle işaret ederek,"İşte orada..son bir paket kaldı."

Bizim kasap hemen atıldı.Paketten,bir kaç tanesini çıkardı.Gözleri parlayarak,inceledi.Parasını sordu.Tam ödeyecekken,vazgeçti.

-Paket,olarak alsam olur mu?

dedi.Bende al,dedim.Ona da sevindi.

-iyi,dedi.Ben bunların bir kısmını başkalarına da satar,masrafları çıkarırım,

tabii,kahkahayı bastım.Sende de bu hastalık var mı? diye sordum.Varmış.Zaten gelenleri hepsi,hayatlarını bu yola adamışlar.Elekrotları da define aramada kullanırken,her iki ellerine aldıkları çubukların uçlarını hafifçe eğerek,yere paralel gezdiyorlarmış.Metal,para gibi şeyler olursa,eğik uçlar birbirlerine doğru dönüyormuş...

O,son paketten sonra,daha çook gelenler,gelip soranlar oldu.Ama,ne yazık ki kalmamıştı....

Yaaa....anladınız mı elektrot  ne işe yarıyormuş....

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder